Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krkonošský fenomén Svobodský kras

20. 6. 2020

Návštěvníci Krkonoš se mohou vydat po nové tematické naučné stezce zaměřené na málo známý krkonošský fenomén Svobodský kras, jehož součástí je Medvědí jeskyně s jedinečnými nálezy kosterních pozůstatků pravěkých obyvatel Krkonoš. Správa KRNAP zde vybudovala nové návštěvnické místo s lavičkami a cedulemi s informacemi o vápenci, jeho vlivu na okolní přírodu, zpracování a využití.

 

Vápenec byl důležitý pro lidi v okolních vesnicích, protože se z něj pálilo vápno potřebné na stavbách. Dnes se jedná o lokality s výskytem vzácných - na vápenec vázaných - druhů rostlin a živočichů. Krkonošský národní park není zřízen pouze k ochraně přírody, ale i k zachování historie Krkonoš. Informační tabule vznikly ve spolupráci s Českou speleologickou společností Albeřice. Texty jsou srozumitelné laikům, pro zvídavce jsou doplněny o QR kódy, které skrývají další informace. Stezka o dvou částech  je vhodným cílem pro odpolední nedělní vycházku - u Medvědí jeskyně najdete turistický přístřešek, druhá část se nachází na opačné straně pahorku. Od Medvědí jeskyně k ní vede pěšina s orientačními značkami. Od nádraží ve Svobodě nad Úpou, kde je možné zdarma parkovat, je po žluté a zelené značené turistické cestě vzdálená asi 1 km.

 

Realizace stezky byla možná s podporou projektu Usměrnění  návštěvnosti vzhledem k zájmům ochrany přírody - IV. etapa, podpořeného Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.

 

 

Svobodským krasem vede nová naučná stezka, Jana Tesařová, časopis Krkonoše - Jizerské hory, 6/2020

 

Fotografie - Krkonošský deník https://krkonossky.denik.cz